www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Γεννήτριες

+14
ladakias
caminador
Georgedim
joskem
Γιώργος Επιτρόπου
Batfalcon
antreas hobby
Nef
Aigagros
Masterless
athanase
Γιώργος
Maximos
Γιωργάκος
18 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 23 Νοε 2011 - 17:13

Άρχισα να σκέπτομαι την απόκτηση μιας γεννήτριας γιατί μετά από ένα καλό κούρεμα που μου έκαναν στη σύνταξη και από ότι διαβάζω το καλοκαίρι θα μου κάνουν άλλο ένα για να είμαι φρέσκος για τις διακοπές .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για το λόγο αυτό αν θα έχω παρέα μάλλον για ελεύθερο με βλέπω , έτσι μια γεννήτρια την βλέπω απαραίτητη ………ναι άλλα ποια ;
Να είναι οικονομική τόσο στην απόκτησή της όσο και στη λειτουργία της , καθώς και με το λιγότερο θόρυβο κατά τη λειτουργία να είναι και ελαφριά . Ζητάω πολλά ;
Εδώ βλέπουμε πατέντα καμπερίστα για την εξαγωγή καυσαερίων έξω από την σκηνή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτή θα πρέπει να είναι πολύ καλή και μάλλον με λιγότερο θόρυβο , δεν την βρίσκω σε Ελληνικά καταστήματα για να την άκουγα .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Βέβαια με ένα πρόσθετο εξάρτημα η γεννήτρια μπορεί να λειτουργήσει με αέριο οπότε γίνεται ακόμα ποιο οικονομική .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ακόμα και με φυσικό αέριο .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για να ακουστούν γνώμες και προτάσεις πάντα στα 2000 watt να μπορείς το μεσημέρι να βάλεις και air condition .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιωργάκος στις Τετ 23 Νοε 2011 - 20:21, 1 φορά
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Maximos Τετ 23 Νοε 2011 - 17:45

Γιώργο, δε λέω ... καλή λύση η γεννήτρια ...
... αλλά έχει και ... "ιδιαιτερότητες" ... και κυρίως οι μεγάλες, όπως βάρος και θόρυβο ... όχι ότι και η τιμή της , δεν πάει πίσω ... !

Μια ματιά εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...
... και εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... ίσως διευκολύνουν .

Πιστεύω ... ναι μεν ... αλλά ... !

Έχω μια μικρούλα ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και σκέφτομαι να την ξαναζωντανέψω ... !! Very Happy

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 23 Νοε 2011 - 18:39

Να την ζωντανέψεις θα μας χρειαστεί .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 24 Νοε 2011 - 9:59

Γιωργάκος έγραψε:. . . . πάντα στα 2000 watt να μπορείς το μεσημέρι να βάλεις και air condition . . . .

Τέρμα ! ! ! . . . . Μετά τον patrino εντάσεσαι κι΄εσύ στο club των "χλιδάτων" της παρέας . . . . . Very Happy bounce

Δεν με απασχόλησε Rolling Eyes ποτέ η αγορά γεννήτριας ίσως γιατί ποτέ δεν σκέφτηκα το "ελεύθερο" . . . . Σίγουρα όμως αποτελεί μιά κάποια λύση όταν κάποιος σκέφτεται τον συγκεκριμένο τρόπο διακοπών . . . . . . Θα συμφωνήσω με τον Maximo διατηρώντας τις ίδιες επιφυλάξεις . . . . . .

Πολύ καλή η έρευνά σου Γιώργο . . . . γιά το υγραέριο δεν το ήξερα . . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από athanase Πεμ 24 Νοε 2011 - 11:11

Για όσους ενδιαφέρονται πιστεύω τα στοιχεία σας θα τους βοηθήσουν. Ευχαριστούμε.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 24 Νοε 2011 - 16:41

Γιωργάκος έγραψε:Να την ζωντανέψεις θα μας χρειαστεί .
... στην πρώτη μάλιστα ευκαιρία ... θα γίνει και η δοκιμή της ... έχει και κάτι καιρούς να δουλέψει ... !!
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 24 Νοε 2011 - 16:56

Καιρούς έχει να δουλέψει...αλλά πάνω από όλα ο καιρός έχει γυρίσματα και ψάχνουμε γεννήτριες γιατί[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Masterless Πεμ 24 Νοε 2011 - 17:54

Τι έγινε ρε παιδιά...............
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Γίναμε Εγκυκλοπαίδεια;.........
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 24 Νοε 2011 - 17:57

Κανείς δεν στέρησε ποτέ τη γνώση από κανέναν Νίκο!

Ο καθένας μας βοηθάει όπως μπορεί τον κάθε φίλο που θέλει να ταξιδέψει και να κάνει κάμπινγκ!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Nef Κυρ 10 Ιουν 2012 - 19:01

Αναμοχλεύω το θέμα γεννήτρια και ρωτώ, εάν δεν είναι Inverter η γεννήτρια χρειάζεταται σταθεροποιητή τάσης;Η δική μου είναι Honda 5,5 kw...
Nef
Nef


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 10 Ιουν 2012 - 19:15

Ναι καλό θα είναι για τις ηλεκτρονικές συσκευές να υπάρχει σταθεροποιητής τάσης όταν η γεννήτρια δεν τον έχει από κατασκευή της .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από antreas hobby Κυρ 10 Ιουν 2012 - 20:51

Nef έγραψε:Αναμοχλεύω το θέμα γεννήτρια και ρωτώ, εάν δεν είναι Inverter η γεννήτρια χρειάζεταται σταθεροποιητή τάσης;Η δική μου είναι Honda 5,5 kw...

Όλες οι γεννήτριες έχουν σταθεροποιητή ως προς τις στόφες του κινητήρα για την σωστή τάση και όχι στην έξοδο του ρεύματος ,…. για τον λόγω αυτό θα την ακούσουμε να αλλάζει συμπεριφορά την στιγμή που τις προσθέτουμε κάποιο φορτίο , επίσης μπορούμε να δούμε οπτικά την εναλλαγή στην λάμπα μας.
Άρα ο σταθεροποιητής είναι απαραίτητος.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 29 Ιουν 2014 - 17:25

Προ 2 μήνου είχε βγάλει το Lidl μιά γεννήτρια 2,8 kW, την οποία βλακωδώς δεν την πήρα, αρχικά σκεπτόμενος ότι ήδη έχω μια στο 1 kW, οπότε τι στην ευχή να την κάνω την μεγάλη.
Ως ένα βαθμό σωστά έπραξα, αν και με τα 250 € που την είχε, τέτοιο μηχάμημα ΔΕΝ παίρνεις.
Για το θέμα του σταθεροποιητή που αναφέρετε πιο πάνω, έχω την εντύπωση ότι ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως οι γεννήτριες παράγουν σταθερή τάση.
Η διαφορά στον ήχο όταν βρούν φορτίο, οφείλεται στο μηχανισμό που φροντίζει να έχουν σταθερές στροφές, αλλιώς αντίο τα 50 - 60 Hz.

Mια που το έφερε η κουβέντα, υπάρχει θεροσίφωνας στα 800 W, να γλυτώσω από την επέκταση της εγκατάστασης υγραερίου;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από athanase Κυρ 29 Ιουν 2014 - 17:35



Mια που το έφερε η κουβέντα, υπάρχει θεροσίφωνας στα 800 W, να γλυτώσω από την επέκταση της εγκατάστασης υγραερίου;
Τα Walt εξαρτώνται από την αντίσταση που θα τοποθετηθεί. Υπάρχουν αντιστάσεις στα 800watt απλά το νερό θα χρειαστεί λίγο επιπλέον χρόνο για να ζεσταθεί. 
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Κυρ 29 Ιουν 2014 - 19:13

Γιωργάκος έγραψε:Άρχισα να σκέπτομαι την απόκτηση μιας  γεννήτριας γιατί μετά από ένα καλό κούρεμα που μου έκαναν στη σύνταξη και από ότι διαβάζω το καλοκαίρι θα μου κάνουν άλλο ένα για να είμαι φρέσκος για τις διακοπές .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για το λόγο αυτό αν θα έχω παρέα μάλλον για  ελεύθερο με βλέπω , έτσι μια γεννήτρια την βλέπω απαραίτητη ………ναι άλλα ποια ;
Να είναι  οικονομική τόσο στην απόκτησή της όσο και στη λειτουργία της  , καθώς και με το λιγότερο θόρυβο κατά τη λειτουργία να είναι και ελαφριά .   Ζητάω πολλά ;
Εδώ βλέπουμε πατέντα καμπερίστα για την εξαγωγή καυσαερίων έξω από την σκηνή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτή θα πρέπει να είναι  πολύ καλή και μάλλον με λιγότερο θόρυβο , δεν την βρίσκω σε Ελληνικά καταστήματα για να την άκουγα .  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Βέβαια με ένα πρόσθετο εξάρτημα η γεννήτρια μπορεί να λειτουργήσει με αέριο οπότε γίνεται ακόμα ποιο οικονομική .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ακόμα και με φυσικό αέριο .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για να ακουστούν  γνώμες και προτάσεις πάντα στα 2000 watt  να μπορείς το μεσημέρι να βάλεις  και  air condition   .
Καλησπέρα στην παρέα.
Λοιπόν εγώ έχω την KIPOR IG 2000.
Την πήρα για την ηλεκτροδότηση του hobby, εκεί στα χωριά που το δούλευα την σχολική χρονιά που πέρασε.
Εντυπώσεις.

  • Θόρυβος στα 15μ που την είχα, γίνονταν άνετα το μάθημα μέσα.
  • Κατανάλωση , ένα ντεπόζιτο (3,5λιτ.) κάθε 9 ώρες με φορτίο 170w.

Η γεννήτρια δούλευε στο ρελαντί. ( οι στροφές αυξάνονται αυτόματα ανάλογα με το φορτίο).

  • Εκκίνηση τσακμάκι σε όλες τις συνθήκες (750μ υψόμετρο 0 βαθμούς).
  • Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή είναι θυγατρική τις Subaru.
  • Το σέρβις το έχει ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕΒΕ.
  • Την αγόρασα τον Σεπτέμβριο 2013 από το ιντερνετ 465ε .

Φυσικά η Honda είναι λίγο ποιο ήσυχη αλλά κοστίζει και 1600ε.
 
Υ.Γ. Μπορώ να την φέρω στην συνάντηση μας στην Καλογριά.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 29 Ιουν 2014 - 19:27

Έχω ακούσει και εγώ οι Kipor είναι πολύ καλές .
Είναι Inverter έτσι δουλεύεις Η.Υ. χωρίς να φοβάσαι...........  

Αν δεν σου χρειάζεται το "camper stop έχει ρεύμα" μην κουβαλάς βάρος.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 29 Ιουν 2014 - 20:05

Και εγώ την Kipor εχω, αγορασμένη πριν 15 χρόνια περίπου. Δεν έχει δουλέψει όμως εντατικά, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αντοχής.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από joskem Παρ 4 Ιουλ 2014 - 21:27

Ωραία πατέντα για ηχομόνωση (οποιασδήποτε) γεννήτριας.
Προφανώς μεταξύ των κουτιών A, B, C πρέπει να υπάρχει κενό για τον αερισμό της γεννήτριας. Το υλικό που θα φτιάξουμε τα 3 κουτιά πρέπει να είναι μονωτικό και όχι νοβοπάν.
Τέλος αν η γεννήτριά μας δεν κάνει και πολύ θόρυβο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο τα κουτιά A, C.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από athanase Παρ 4 Ιουλ 2014 - 23:12

Γιωργάκο κοίτα μην πας να μας τρελλάνεις τώρα. Εγώ μπερδεύτηκα από την μία η ... κουρεμένη σύνταξη από την άλλη γεννήτριες ... θωρηκτά κάτι ΔΕΝ μου κολάει. Εχει όμως και συνέχεια 2000W, μιλάμε για πόσα BTU aircon μιλάμε ? τροχόσπιτο θα ψύξει όχι πλατεία. Για δώστε μου τεχνικές απαντήσεις γιατί δεν το έχω..... Very Happy
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 4 Ιουλ 2014 - 23:27

Θανάση μου δεν πρόσεξες πότε έκανα την δημοσίευση  "από Γιωργάκος  Τετ Nov 23, 2011 5:13 pm"
Τότε είχα σύνταξη και νόμιζα ότι έχω εφόρου ζωής, εκεί την πάτησα δεν την πήρα και τώρα την καμαρώνω στα μαγαζιά.

Τα αμπέρ λειτουργίας του αιρ κοντίσιον είναι 7 επί 220 Volt =1540 Watt .
Άρα για να δουλέψει θέλουμε γεννήτρια 2000 Watt.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης