www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Οι πανέμορφοι Παξοί και Αντίπαξοι

Πήγαινε κάτω

Οι πανέμορφοι Παξοί και Αντίπαξοι Empty Οι πανέμορφοι Παξοί και Αντίπαξοι

Δημοσίευση από Γιώργος Κυρ 23 Οκτ 2011 - 14:40

Πριν καμιά δωδεκαριά χρόνια είχα στοχοποιήσει και είχα επισκεφθεί την βορειοδυτική άκρη της Ελλάδας. Τα Διαπόντια νησιά Μαθράκι, Ερείκουσσα, και Οθωνούς. Στο τέλος της Ελλάδας, (αλλά ακριβώς αντίθετα από την Γαύδο), πάνω ακριβώς από την Κέρκυρα, απέναντι από την Αλβανία. Ψάχνω να βρω που έχω καταχωνιάσει τις σχετικές φωτογραφίες, (^%@!%#$*), έφαγα τον κόσμο στο ψάξιμο αλλά δεν μπορώ να τις βρώ . . . .

Στο συγκεκριμένο ταξίδι έκανα και ένα πέρασμα από την Κέρκυρα, (έμεινα σ’ ένα camping στην Δασσιά με την σκηνή μου). Η γνωστή πανέμορφη Κέρκυρα που δεν χρειάζεται συστάσεις, αλλά που συγκεντρώνει ένα κάρο κόσμο γεγονός που, όπως σας έχω ξαναπεί, με απωθεί και με διώχνει. (τα βαρβαρικά στίφη, όχι η Κέρκυρα Very Happy ). Πανέμορφα μέρη αλλά σε όποια παραλία πήγαινα ο κόσμος «πίττα» και παντού "σκόνταφτα" σε ενοικιαζόμενες ξαπλώστρες και ομπρέλες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρω την ησυχία μου, να στήσω την τέντα μου, να πιώ το παγωμένο αναψυκτικό μου από το ψυγείο μου που κουβαλάω πάντα μαζί μου.

Αφού την όργωσα στην κυριολεξία στο βόρειο και κεντρικό τμήμα της έφτασα και στα νότια, στην Λευκίμμη. Η παραλία του Κάβου ήταν τότε πήχτρα στους νεαρούς Αγγλους που κυκλοφορούσαν όλη την μέρα σουρωμένοι. Απέναντι, σε απόσταση βολής έξι, (6) με επτά, (7), μίλια διακρίνονται παντακάθαρα οι Παξοί με τους οποίους η Κέρκυρα χωρίζεται με ένα μικρό δίαυλο. Όπως ήμουν πηγμένος και βαρεμένος από την πολυκοσμία το αποφάσισα επί τόπου. Την άλλη μέρα ξεστήσιμο σκηνής . . . καράβι για Ηγουμενίτσα και από εκεί πορεία για Παξούς . . . . . Δεν θυμάμαι τότε αν είχε δρομολόγια πλοίων κατ’ ευθείαν από την Κέρκυρα και, εάν είχε, νομίζω ότι δεν ήταν ferry για να μπορώ να μεταφέρω και το αυτοκίνητό μου . . . . .





Ταξίδι, από Ηγουμενίτσα, περί τις δύο με δυόμιση ώρες, αν θυμάμαι καλά, και άφιξη στους Παξούς. Το νησί δεν έχει camping και είχα σκοπό να στήσω την σκηνή μου κάπου απόμερα, δίπλα σε καμιά ήσυχη ταβερνούλα για να πορεύομαι με το φαγητό και τα λοιπά χρεώδη. (νερό, τουαλέτα κλπ.). Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα υπολόγισα. Παραλίες ερημικές και ταβερνούλες όπως εγώ τις ήθελα δεν υπήρχαν Crying or Very sad . Το νησί δεν έχει καμία σχέση με την Γαύδο και τα άλλα ερημονήσια . . . Και ενώ οι ιδανικές μου διακοπές πρέπει να συμπεριλαμβάνουν ένα μικρονήσι με πέντε κατοίκους και χίλια κατσίκια Very Happy σας ομολογώ ότι τελικά δεν είδα καμία κατσίκα γεγονός που αρχικά με απογοήτευσε σφόδρα Razz . Το νησί είναι μικρό αλλά αξιοποιημένο. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούσα να τα έχω όλα . . . . . Τουλάχιστον είχα γλυτώσει από την ανυπόφορη βαβούρα της Κέρκυρας. Το έριξα λοιπόν στο ψάξιμο και κατέληξα σε μία «βίλλα», (όντως «βίλλα), με μιά τιμή ικανοποιητικώτατη . . . . . Ετσι οι εικοσαήμερες διακοπές μετατράπηκαν, (στο τελευταίο εξαήμερο), σε χλιδάτες ! ! ! . . . . .


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Λίγα λόγια για τους όμορφους Παξούς . . . . . . Σύμφωνα με τη μυθολογία, οι Παξοί σχηματίστηκαν όταν ο Ποσειδώνας πέταξε την τρίαινά του με δύναμη στην Κέρκυρα προκειμένου να αποκολλήσει ένα κομμάτι της για να γίνει το ερωτικό του καταφύγιο bounce με την νηρηίδα Αμφιτρίτη. Τα δύο αδέλφια ο Δίας και ο Ποσειδώνας ήταν πολύ ερωτιάρηδες αν και, (μεταξύ μας), ο Δίας το είχε παρακάνει Razz Very Happy bounce ! ! . . . .

Από αρχιτεκτονικής πλευράς τα σπίτια διατηρούν την παραδοσιακή επτανησιακή αρχιτεκτονική. Κατά μήκος του παραλιακού δρόμου του Γάϊου υπάρχουν αρχοντικά νεοκλασικού τύπου που δίνουν στην περιοχή μια αρχοντική όψη και είναι βαμμένα σε χρώματα «παστέλ», (της ώχρας του ροζ και του σιέλ), θυμίζοντας εποχές ρομαντικές. Το μικρό οδικό δίκτυο του νησιού αποτελείται από ασφάλτινους δρόμους αλλά στενούς. Ο βασικός οδικός άξονας και η πιο μακρυνή οδική απόσταση είναι μεταξύ του Γάϊου και της Λάκκας . . . μόλις πέντε, (5), με έξι, (6), χιλιόμετρα ! ! . . Τοπία ήμερα, (κλασσικά Επτανησιακά), με πράσινο και ελιές. Οι Ανατολικές ακτές βατές και με ωραία νερά ενώ οι Δυτικές εξαιρετικά απόκρημνες με κάθετους γκρεμούς. Η μαγεία όμως βρίσκεται στους ερημικούς Αντίπαξους και ειδικότερα σε μια από τις ομορφότερες παραλίες που έχω συναντήσει . . . στην υπέροχη παραλία της «Βρήκα».

Εμεινα στους Παξούς περί τις έξι, (6), μέρες. Πανέμορφο μέρος αλλά όχι από εκείνα που με εξιτάρουν και με ξεσηκώνουν, αν και αυτό το τελευταίο είναι τελείως υποκειμενικό και όπως το βλέπει ο καθένας. Είπαμε, είμαι περίεργος . . . . Θέλω πολλές κατσίκες Rolling Eyes , ελάχιστους ανθρώπους Rolling Eyes και τελείως απομονωμένα μέρη με «χύμα» διακοπές. Ευχαρίστως όμως θα ξαναπήγαινα γιατί το τοπίο στους Παξούς και η όλη ομορφιά είναι καταπληκτικά. Κυριώτεροι οικισμοί χωριουδάκια ο Γάϊος, ο Λογγός και η Λάκκα.

Εντυπωσιάστηκα με την άφιξη στον Γαϊο, την πρωτεύουσα και μεγαλύτερο οικισμό των Παξών . . . . Στο μαγευτικό τοπίο βοηθούν τα δύο μικρά νησάκια της Παναγιάς και του Αγίου Νικολάου τα οποία σχηματίζουν ένα πανέμορφο θέαμα. Ο Αγιος Νικόλαος σχηματίζει έναν φυσικό κυμματοθραύστη που οδηγεί στην είσοδο του παλιού λιμανιού του Γάϊου και το όλο θέαμα είναι πανέμορφο ! !


Ο δίαυλος και το λιμανάκι που σχηματίζεται μεταξύ της νησίδας του Αγίου Νικολάου, (αριστερά), και των Παξών, (δεξιά) . . . . Στο βάθος ο πανέμορφος Γάϊος . . . . Η φωτογραφία απεικονίζει την βόρεια πλευρά του δίαυλου ο οποίος συνεχίζει και οδηγεί σε μία άλλη έξοδο προς τα νότια . . . . . .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Ο Γάϊος

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Αποφάσισα να νοικιάσω μία βάρκα με μια εξωλέμβια μηχανούλα δέκα πέντε, (15), ΗP αν θυμάμαι καλά και να κάνω τον γύρο του νησιού. Την νοίκιασα από την Λάκκα, (στο Βόρειο τμήμα των Παξών απέναντι από την Λευκίμη της Κέρκυρας). Η θάλασσα λάδι, ο καιρός θαυμάσιος, η χρυσοχέρα η συμβία μου I love you είχε ετοιμάσει τα διάφορα φαγώσιμα για την ημερήσια «κρουαζιέρα», το ψυγείο, (που δουλεύει και με υγραέριο), πάντα μαζί μου, τεντούλα και καθίσματα φορτωμένα και όλα ήταν όνειρο ! ! Παραπλεύσαμε τις απόκρημνες δυτικές ακτές του νησιού, μπήκαμε μέσα και θαυμάσαμε κάποιες θαλάσσιες σπηλιές, θαυμάσαμε έναν τεράστιο βράχο που υψώνεται καταμεσής στην θάλασσα μοναχικός, κατακόρυφος και πανύψηλος, (Ορθόλιθος νομίζω λέγεται), ρίξαμε τις βουτιές μας μισοπέλαγα, στρίψαμε ανατολικά, (διαπλέοντας το στενό που χωρίζει τους Παξούς από τους Αντίπαξους), και αρχίσαμε να ανεβαίνομε προς τα βόρεια κινούμενοι παράλληλα με τις ήρεμες ανατολικές ακτές. (πλευρά Παξών προς την Ηπειρο). Νέες βουτιές pirat . . . νέες χαρούλες bounce . . . . . όταν πλέον κατά τις επτά, (7), το απόγευμα είπαμε να επιστρέψομε στην Λάκκα και να παραδόσομε την βαρκούλα.

Σε απόσταση βολής από την Λάκκα έπαθα όμως την πλάκα μου affraid από ένα «καιρό» που συνάντησα και που προέκυψε εντελώς απότομα. Ευτυχώς με έσωσε μια κάποια σχετική εμπειρία που είχα αποκτήσει, όταν με τα φουσκωτά διαπλέαμε τα πέλαγα Very Happy . Τεράστιο κύμα και πολύ δυνατός αέρας, προερχόμενα από τα βόρεια και κυρίως από το «μπουγάζι» που έβγαινε από το στενό που χωρίζει τους Παξούς από την Κέρκυρα. Το πλεούμενο μικρό, η μηχανή επίσης μικρή σε ιπποδύναμη, (με συνέπεια να μην υπακούει), τα κύματα τεράστια, ο αέρας δυναμωμένος και με πολλά μποφόρ. Η κυρία μου, (που έχει τραβήξει και χειρότερα με μένα Razz ), είχε πάρει αγκαλιά την βάρκα, εγώ είχα αγκαλιάσει και είχα γραπωθεί στην λαγουδέρα της μηχανής και προσπαθούσα να βγω στην Λάκκα με ζικ-ζακ για να αποφεύγω τον τεράστιο κυματισμό. Πολλές φορές υπέθεσα ότι . . . «να, τώρα θα τουμπάρομε . . . ». affraid Ευτυχώς όμως τα καταφέραμε και η ανακούφιση έγινε λύτρωση όσο μπαίναμε στον όρμο της Λάκκας και υποχωρούσε το ύψος των κυμάτων και η δύναμη του αέρα. Ο άνθρωπος που μας νοίκιασε το πλεούμενο, μας έβλεπε από την ξηρά και μας υποδέχθηκε κι’ αυτός ανακουφισμένος. Ψυγείο, καρεκλίτσες, τέντα, τσάντες, όλα μούσκεμα . . . . .



Μου έκαναν εντύπωση οι Ιταλοί Rolling Eyes . . . . Πολλοί Ιταλοί βρε παιδιά . . . . Με την γνωστή βαβούρα τους, τις χειρονομίες τους και το εκρηκτικό ταπεραμέντο τους. Τους κουβαλούσαν από την απέναντι ακτή της Αδριατικής με ένα περίεργο «μηχάνημα», (πάντως σαν πλοίο ή σαν καράβι δεν έμοιαζε), το οποίο πρέπει να ήταν κάτι σαν «χόβερκραφτ» που όταν αναχωρούσε έκανε έναν δαιμονισμένο θόρυβο με τις τουρμπίνες του για να σηκωθεί σχεδόν στον αέρα και σε ελάχιστο χρόνο να εξαφανιστεί από τα μάτια σου αναπτύσσοντας τεράστιες ταχύτητες ! ! . . . . . Το ηθικό δίδαγμα Rolling Eyes ; Δεν πάμε στους Παξούς τον μήνα Αυγουστο όταν πλακώνουν οι Ιταλοί και το νησί μετατρέπεται σε Ιταλική αποικία ! ! ! . . . . .



Οσοι επισκεφθούν του Παξούς πρέπει οπωσδήποτε να ζήσουν και να βιώσουν την γαλήνη των Αντιπαξών. Τους επισκέφθηκα αφού πρώτα όμως είχε προηγηθεί η ενοικίαση του σπιτιού στους Παξούς και έτσι δεν με έπαιρνε να μετακομίσω. Τώρα όμως έμαθα Rolling Eyes . . . Την επόμενη φορά διαμονή όχι στους Παξούς αλλά στους Αντίπαξους . . . κι ας μην υπάρχουν κατσίκες Razz . . . . Η ηρεμία όμως είναι μοναδική ! ! ! . . . .

Οι Αντίπαξοι είναι ένα μικρό νησάκι, ένα περίπου μίλι νότια των Παξών. Αποτελείται από μικρούς οικισμούς με περίπου 100 αγροικίες συνολικά, οι περισσότερες των οποίων χτίστηκαν δύο και τρεις αιώνες πριν. Σήμερα αποτελούν σπίτια διακοπών για τους ιδιοκτήτες τους, οι οποίοι σχεδόν καθ' ολοκληρία καλλιεργούν και τα αμπέλια τους στο νησί. Το νησί αποτελείται από καταπράσινους λόφους με σκίνα, πεύκα, κουμαριές, που σταματούν μόνο γύρω από αμπελώνες και μπροστά σε βοτσαλωτές παραλίες και αμμουδιές. Πυκνό δίκτυο μονοπατιών οδηγεί από το λιμανάκι της Αγραπιδιάς στους οικισμούς περνώντας δίπλα από όμορφες αγροικίες, περιβόλια με φρουτόδεντρα, λαχανόκηπους και αμπελώνες. Οι τοπικές ποικιλίες σταφυλιών παράγουν ένα πλούσιο, κόκκινο, μοναδικό κρασί. Μονοπάτια περιστοιχισμένα από ξερολιθιές και λουλούδια σε οδηγούν στις διάσημες και πανέμορφες αμμουδιές Βουτούμι, Μεσοβρήκα και Βρήκα στις ανατολικές ακτές του νησιού. Στο νησί λειτουργούν τέσσερες, (4), ταβέρνες με πολύ καλής ποιότητας φαγητό, δύο στο Βουτούμι και δύο στη Βρήκα. Οι αμμουδιές από τις πιο εντυπωσιακές που έχω συναντήσει αλλά συγκεντρώνουν πάρα πολύ κόσμο όταν καταφθάνουν οι επισκέπτες με τα μισθωμένα καραβάκια που έρχονται από τους Παξούς αλλά και από την απέναντι ακτή της Ηπείρου. (Πάργα, Σύβοτα κλπ.). Επειδή ήμουν «αυτοκινούμενος» ή μάλλον «αυτοπλεούμενος». (η βάρκα ντε που λέγαμε, ο σκυλοπνίχτης με την 15άρα την μηχανή), απολάμβανα τις πανέμορφες αμμουδιές πολύ πρωϊ ή το απόγευμα, όταν αποχωρούσαν τα στίφη των βαρβάρων. Εριξα και κάτι καραμπινάτους ποδαρόδρομους εξαντλώντας σχεδόν όλο το «μονοπατιτικό» δίκτυο του μικρού νησιού και γενικά κατααπόλαυσα την διαμονή μου στο σύμπλεγμα των Παξών-Αντιπαξών με την γνωστή γλυκειά κούραση που κάθε φορά εισπράττω στις διακοπές μου.


Τα υπέροχα νερά της θάλασσας των Αντίπαξων ! ! ! . . . . Παραλία "Βρήκα" με τις ορδές των βαρβάρων . . . σκαφάτοι, βαβούρα κλπ. . . . όσα δηλαδή απεχθάνομαι και δεν μπορώ . . . .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Το συγκεκριμένο καλοκαιράκι οι Παξοί ήταν ο επίλογος των διακοπών μας. Μετά από έξι, (6), μέρες διαμονής στο πολύ όμορφο αυτό μέρος, (ήταν τέλος Αυγούστου, όπως σε κάθε διακοπές, πριν μια δωδεκαετία περίπου), πήραμε τον δρόμο της επιστροφής με το κλασσικό δρομολόγιο που κάνω όταν επιστρέφω στην Θεσσαλονίκη από την Ηπειρο, (τουλάχιστον στην προ Εγνατίας Οδού, εποχή Very Happy ). Παράκαμψη στο Μέτσοβο . . . . επίσκεψη στο καλυτερότερο και νοστιμότερο ψητοπωλείο του κόσμου τα 5 ΦΦΦΦΦ . . . . . με πρόνοια όμως να είμαι εκεί μέχρι τις 10.00 το πρωϊ για να προλάβω το πρωϊνό μου, δηλαδή το πιο ωραίο κοκορέτσι του κόσμου, (το οποίο εξαντλείται μέχρι αυτή την ώρα ! ! ), . . . . . να κάνω τις προμήθειές μου σε «καπνιστό τυρί Μετσόβου» και σε «βλαχοτύρι» . . . . . και να συνεχίσω για Κατάρα, Κάμπο του Δεσπότη, Καλαμπάκα και Θεσσαλονίκη . . . Αλλά πάντα μέσω Δεσκάτης-Ελασσόνας-Κατερίνης και μέσα από τα βουνά . . . . Προσπαθώ, μέχρι την επιστροφή μου στο σπίτι, να αποφεύγω την φασαρία και να παρατείνω όσο μπορώ την ηρεμία και την ησυχία που όλοι μας επιδιώκομε και προσπαθούμε να βρούμε . . . . . . .


Νοιώθω την ανάγκη να το ξαναπώ και να το επαναλάβω, ότι στεναχωριέμαι επειδή στην προinternetική μου εποχή δεν έβγαζα φωτογραφίες με τοπία . . . . ΚΡΙΜΑ . . . . . Οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι σκαναρισμένες . . . οι υπόλοιπες που έχω είναι πιό προσωπικές και δεν κάνουν γιά δημοσίευση . . . .


Το θέμα, που μόλις διαβάσατε, είναι κλειδωμένο.

Αν έχετε κάποιες απορίες, ή θέλετε περισσότερες διευκρινήσεις, σχετικά με αυτό το ταξίδι …
... μπορείτε να τις γράψετε εδώ ...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
...
... και θα υπάρξει ανταπόκριση, το ταχύτερο δυνατόν.

Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης