www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

+16
ladakias
kukosg
teonakos
vzol48
mitsaras
polthan
Γιώργος
traveller
george
Γιωργάκος
Georgedim
Maximos
Roland
athanase
Cissy 242
diamantino
20 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 5 Μαρ 2013 - 16:32

Θανάση κανένας δεν σε παρεξηγεί, σε αυτό το φόρουμ, γράφουμε τις εμπειρίες μας και τις απόψεις μας οι οποίες είναι σεβαστές .

Με αφορμή το στράβωμα των ελαστικών από την ακινησία που ανέφερες θα πω την δική μου εμπειρία .

Το 1994 αγόρασα ένα αυτ/το made in Japan με λάστιχα made in Austria .
Το αυτ/το χρησιμοποιούσα κάθε μέρα να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά μου κάνοντας περίπου 14000 χλμ το χρόνο .
Με έπιασε λάστιχο όταν είχε συμπληρώσει τον δεύτερο χρόνο το αυτ/το.

Πήγα σε γνωστό βουλκανιζατέρ για επισκευή .
Όταν είδε το λάστιχο το έβαλε στο μηχάνημα που κάνουν τις ζυγοσταθμίσεις και μου έδειξε ένα λάστιχο καθώς γύρναγε « φίδι » .

Εγώ δεν θα σου επισκευάσω αυτό το λάστιχο θα σου βάλω ένα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση εν σύγκριση με το δικό σου χωρίς να επιβαρυνθείς τίποτα…. « μου είπε ο Λάστιχας »

Με τα λάστιχα δεν κάνουμε πειράματα γι’αυτό και δεν δέχτηκα την πρόταση του, άλλαξα και τα τέσσερα εκείνη τη στιγμή .

Συμπέρασμα ένα λάστιχο για να στραβώσει δεν είναι αιτία η ακινησία γιατί το αυτ/το δεν κάθονταν ούτε το Σ/Κ λόγο δουλειάς .

Τα τροχόσπιτα τόσο το ένα, όσο και το άλλο που είναι ακίνητα για 8 με 9 μήνες δεν στράβωσαν πότε τα λάστιχα τους . Τα αλλάζω πάντα προληπτικά .


Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 19 Ιαν 2015 - 8:54

Τα λάστιχα camper έχουν μμεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα κοινά των ΙΧ που χρειζουν αλλαγής στα 4,5 Χρόνια;
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 19 Ιαν 2015 - 10:10

Βασίλη, ...χωρίς να είμαι ειδικός, ...δεν πιστεύω ότι τα λάστιχα με προδιαγραφές για αυτοκινούμενα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής σε χιλιόμετρα ή χρόνο.


Οι προδιαγραφές τους αφορούν κυρίως τη δυνατότητα, που έχουν κατασκευαστικά, να μην παραμορφώνονται σε παρατεταμένη στάση ή ακινησία και να αντέχουν μεγαλύτερα φορτία από ....τα κοινά λάστιχα, ιδίων διαστάσεων.


Βέβαια και η τιμή τους είναι ανάλογα υψηλή.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 19 Ιαν 2015 - 10:39

Ευχαριστώ γιατρέ.....είχα μια μικρή ελπιδουλα....μήπως μπορώ να τα τραβήξω....καμιά 10άρια χρόνια ακόμα... Very Happy
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Maximos Δευ 19 Ιαν 2015 - 12:26

vzol48 έγραψε:Ευχαριστώ γιατρέ.....είχα μια μικρή ελπιδουλα....μήπως μπορώ να τα τραβήξω....καμιά 10άρια χρόνια ακόμα... Very Happy
Νομίζω ... ότι μπορείς να τα κρατήσεις και παραπάνω από 10 χρόνια ... !  Rolling Eyes Razz Very Happy
... σε μια άκρη στην αυλή σου ... !!  Cool Very Happy  Razz  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 19 Ιαν 2015 - 13:48

Very Happy
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 19 Ιαν 2015 - 15:13

georgedim έγραψε:Βασίλη, ...χωρίς να είμαι ειδικός, ...δεν πιστεύω ότι τα λάστιχα με προδιαγραφές για αυτοκινούμενα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής σε χιλιόμετρα ή χρόνο.


Οι προδιαγραφές τους αφορούν κυρίως τη δυνατότητα, που έχουν κατασκευαστικά, να μην παραμορφώνονται σε παρατεταμένη στάση ή ακινησία και να αντέχουν μεγαλύτερα φορτία από ....τα κοινά λάστιχα, ιδίων διαστάσεων.


Βέβαια και η τιμή τους είναι ανάλογα υψηλή.
Τα λάστιχα που δεν έχουν προδιαγραφές για αυτοκινούμενα δεν διαρκούν το ίδιο όσο και αυτά που προορίζονται για αυτοκινούμενα και η διαφορά τους στην τιμή είναι αμελητέα. Εκ πείρας ομιλούσα, βάλαμε λάστιχα που δεν ήταν για αυτοκινούμενο (μας έπεισε ο λαστιχάς ότι ήταν εξαιρετικά) και σε έναν χρόνο βγάλανε και τα τέσσερα ταυτοχρόνως ανευρύσματα και μείναμε στην εθνική οδό.  Τα λάστιχα για αυτοκινούμενα κάνανε 540 ευρώ και τα τέσσερα (τον Ιούνιο του 2014) και έχουν πάνω το σηματάκι του αυτοκινούμενου.  Είναι τα Michelin Agilis Camping.
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 19 Ιαν 2015 - 15:32

Cissy 242 έγραψε:.....Εκ πείρας ομιλούσα, βάλαμε λάστιχα που δεν ήταν για αυτοκινούμενο (μας έπεισε ο λαστιχάς ότι ήταν εξαιρετικά) και σε έναν χρόνο βγάλανε και τα τέσσερα ταυτοχρόνως ανευρύσματα και μείναμε στην εθνική οδό..... 

Σίσσυ το ότι σας συνέβει αυτό, ....δεν συνεπάγεται ότι τα "κοινά" λάστιχα είναι ακατάλληλα και προβληματικά για αυτοκινούμενα.


Σαφώς και τα λάστιχα που απευθύνονται για χρήση σε αυτοκινούμενα, ....όπως ήδη έγραψα, έχουν "ειδικές προδιαγραφές", ....που ταιριάζουν περισσότερο στη χρήση του αυτοκινούμενου.


Η ποιότητα και η διάρκεια ζωής ενός ελαστικού, εξαρτώνται από πάρα πολλούς παράγοντες (κατασκευαστικούς, ποιοτικούς και τρόπου χρήσης) και δεν έχει να κάνει μόνο με το αν είναι ή όχι "ειδικού τύπου" για αυτοκινούμενα. 


Το μόνο σίγουρο είναι ότι η κάθε αγορά, όπως και των ελαστικών, απαιτεί σχετική έρευνα, ενημέρωση, ανάλυση των αναγκών μας, καθώς και να είμαστε επιφυλακτικοί στις "Προτάσεις" του πρώτου τυχόντα "εμπόρου", που συνήθως πρωταρχικός σκοπός του είναι το "επιπλέον" κέρδος και όχι η "σωστή εξυπηρέτηση" των αναγκών του πελάτη τους Very Happy Cool .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Maximos Δευ 19 Ιαν 2015 - 16:08

Να συμπληρώσω και 'γω, ότι όλα τα ελαστικά, έχουν προδιαγραφές ... δεν είναι όλα ίδια.
... και όπως είπε και ο Γιώργος (georgedim), κυρίως από εμάς εξαρτάται, η αγορά του σωστού ή λάθους προϊόντος.
Βέβαια ο οικονομικός παράγοντας δεν είναι αμελητέος, αλλά δεν πρέπει να είναι και ο μοναδικός.
Βασικό χαρακτηριστικό των ελαστικών που χρησιμοποιούνται,
είτε στα ρυμουλκούμενα είτε στα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα, είναι το βάρος φορτίου.

@ Σίσσυ, θυμάσαι μήπως τον δείκτη φορτίου των συγκεκριμένων ελαστικών ;
Χωρίς να είμαι ειδικός, υποθέτω, ότι μάλλον ήταν εκτός προδιαγραφών βάρους,
χωρίς να αποκλείεται και η αστοχία του υλικού (της παρτίδας).

Καλό είναι πάντως, να κοιτάμε και την ημερομηνία παραγωγής του ελαστικού.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 19 Ιαν 2015 - 16:14

georgedim έγραψε:
Cissy 242 έγραψε:.....Εκ πείρας ομιλούσα, βάλαμε λάστιχα που δεν ήταν για αυτοκινούμενο (μας έπεισε ο λαστιχάς ότι ήταν εξαιρετικά) και σε έναν χρόνο βγάλανε και τα τέσσερα ταυτοχρόνως ανευρύσματα και μείναμε στην εθνική οδό..... 

Σίσσυ το ότι σας συνέβει αυτό, ....δεν συνεπάγεται ότι τα "κοινά" λάστιχα είναι ακατάλληλα και προβληματικά για αυτοκινούμενα.


Σαφώς και τα λάστιχα που απευθύνονται για χρήση σε αυτοκινούμενα, ....όπως ήδη έγραψα, έχουν "ειδικές προδιαγραφές", ....που ταιριάζουν περισσότερο στη χρήση του αυτοκινούμενου.


Η ποιότητα και η διάρκεια ζωής ενός ελαστικού, εξαρτώνται από πάρα πολλούς παράγοντες (κατασκευαστικούς, ποιοτικούς και τρόπου χρήσης) και δεν έχει να κάνει μόνο με το αν είναι ή όχι "ειδικού τύπου" για αυτοκινούμενα. 


Ελα όμως που έχω ακούσει την ίδια ιστορία τρείς φορές σε έναν χρόνο (2014) και άλλες τόσες το 2013 !!!!
Φαντάζομαι ότι τα ειδικά λάστιχα είναι για ειδικές περιπτώσεις όπως για τα αυτοκινούμενα, και αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής τους.  Τώρα αν θέλει κανείς να πειραματιστεί με λιγότερο κατάλληλα ή και τελείως ακατάλληλα προϊόντα, δικό του θέμα Very Happy 
Ο δείκτης βάρους και οι ημερομηνίες είναι ολόσωστα, μόνο που τα λάστιχα ήταν για φορτηγό και όχι για κάμπερ....
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 19 Ιαν 2015 - 16:48

Cissy 242 έγραψε:...Ο δείκτης βάρους και οι ημερομηνίες είναι ολόσωστα, μόνο που τα λάστιχα ήταν για φορτηγό και όχι για κάμπερ....

Σίσσυ, δεν διαφωνώ μαζί σου ότι τα "ειδικά" ελαστικά για αυτοκινούμενα, είναι σαφώς καλύτερα για χρήση στα οχήματα μας, ....μιας και είναι πιο κοντά στις προδιαγραφές χρήσης τους.


Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο σου, ...να σημειώσω ότι τα "αμαξώματα" (= "σασί" ....νεοελληνιστί Very Happy Razz ) των αυτοκινούμενων μας, ανήκουν στην κατηγορία των "ελαφρών φορτηγών" ("Light trucks"), βάσει της κατηγοριοποίησης απο τις αυτοκινητοβιομηχανίες, για το λόγο αυτό και τα "κοινά" λάστιχα, που απευθύνονται για αυτά τα οχήματα, ανήκουν στην κατηγορία "ελαφρού φορτηγού". 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από teonakos Δευ 19 Ιαν 2015 - 23:44

Σίσσυ και εγώ συμφωνώ οτι τα camper είναι ελαφρά φορτηγά .
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο τρείς  λόγους .
Η ο δείκτης φορτίου ήταν λάθος , ή  οι ημερομηνίες είχαν αλλοιωθεί ,  ή κάποτε περπάτησαν με λίγο αέρα 
Τα αυτοκινούμενα φοράνε δείκτη φορτίου απο 104 και πάνω και τα 540 ευρώ πάρα πολλά
Και αφου δεν ξέρεις γιατί δεν ρώταγες ;;;  χαχαχαχαχα  Very Happy
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 20 Ιαν 2015 - 20:13

teonakos έγραψε:Σίσσυ και εγώ συμφωνώ οτι τα camper είναι ελαφρά φορτηγά .
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο τρείς  λόγους .
Η ο δείκτης φορτίου ήταν λάθος , ή  οι ημερομηνίες είχαν αλλοιωθεί ,  ή κάποτε περπάτησαν με λίγο αέρα 
Τα αυτοκινούμενα φοράνε δείκτη φορτίου απο 104 και πάνω και τα 540 ευρώ πάρα πολλά
Και αφου δεν ξέρεις γιατί δεν ρώταγες ;;;  χαχαχαχαχα  Very Happy

Τα 540 ευρώ ήταν η καλλιτερότερη τιμή μετά από ενδελεχή έρευνα αγοράς για τον συγκεκριμένο τύπο ελαστικών, ήτοι Michelin Agilis Camping. Αν κάποιος τα βρει σε καλλίτερη τιμή, θα μας υποχρεώσει τα μέγιστα αν ενημερώσει γιατί ενδιαφέρονται πολλοί γνωστοί.
Για την αλλοίωση της ημερομηνίας δεν το συζητώ καθόλου γιατί οι επίσημοι αντιπρόσωποι δίνουν εγγύηση και είναι εγγύηση. 
Η μεγάλη, τεράστια, απορία μου είναι γιατί οι εταιρείες (Michelin και Bidgestone αν δεν κάνω λάθος) διαθέτουν τον συγκεκριμένο ειδικό τύπο ελαστικών για camper ή για χιόνια, ή για άλλες καταστάσεις, αν κάνουν και άλλοι τύποι, π.χ. για ελαφρά φορτηγά όπως λέτε ?  Μου είναι δύσκολο να το καταλάβω.   
Ρώτησα και ξαναρώτησα γιατί τα 540 ευρώπουλα μου πέφτουν πολλά, πάρα πολλά, την σήμερον ημέρα, αλλά να σημειώσω ότι πλείστοι όσοι camperαίοι ημεδαποί, αλλά και αλλοδαποί με πάρα πολλά χρόνια στο άθλημα, συστήνουν ανεπιφύλακτα και ομόφωνα τα συγκεκριμένα ειδικά ελαστικά για camper και απορρίπτουν οποιαδήποτε άλλη λύση. 
Διατελώ φιλικά με πολλές απορίες και εύχομαι καλό βράδυ 
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από kukosg Τρι 20 Ιαν 2015 - 20:51

Σου απάντησε ο Georgedim,αλλά δεν σε έπεισε.Τα ειδικά για κάμπερ,έχουν ενισχυμένα πλαίνά,για να μην παραμορφώνονται (γίνονται οβάλ) όταν μένουν, μεγάλο χρονικό διάστημα, ακίνητα (κάποιοι,τα αράζουν σε πάρκινγκ για μήνες).Μπορείς κάλιστα να πάρεις κοινά ελαστικά,για ελαφριά φορτηγά,και να τους βάλεις από κάτω τις ειδικές βάσεις, που τα διατηρούν στρογγυλά !!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δέν υπάρχουν "έξυπνα ελλαστικά",που να καταλαβαίνουν ότι είναι φορεμένα σε κάμπερ !!!

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 20 Ιαν 2015 - 21:01

@kukosg 
1. Δεν έχω δει τόσα χρόνια βρε Γιώργο κάποιον να έχει το camper του πάνω στις ειδικές βάσεις που λες.  Και το δικό μας camper δεν μένει και πολύ καιρό αραχτό. 
2.  Εχω γενικώς μία τάση υπέρ της ορθοδοξίας... Γιατί αν καείς στον χυλό (ελαστικά για ελαφρύ φορτηγό που μας άφησαν χρόνους σε έναν χρόνο) φυσάς και το γιαούρτι (και τρέχεις να βάλεις τα ειδικά).  Very Happy Very Happy
Καληνύχτες
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 20 Ιαν 2015 - 21:29

Cissy 242 έγραψε:...2.  Εχω γενικώς μία τάση υπέρ της ορθοδοξίας... Γιατί αν καείς στον χυλό (ελαστικά για ελαφρύ φορτηγό που μας άφησαν χρόνους σε έναν χρόνο) φυσάς και το γιαούρτι (και τρέχεις να βάλεις τα ειδικά).  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 

Σίσσυ, σου καταθέτω μια προσωπική εμπειρία, ...που δεν αποτελεί βεβαίως "πανάκεια"  Very Happy Laughing.

Στα 7 χρόνια που έχω το αυτοκινούμενο, χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ ελαστικά "κοινά". Από την "μαμά" εταιρεία το πήρα καινούργιο και τότε φορούσε λάστιχα Pirelli (όχι για camper) και στα 4 χρόνια τα αντικατέστησα με άλλα, της εταιρείας Bridgestone (επίσης όχι για camper), με προδιαγραφές "ελαφρού φορτηγού".

Συνολικά έχω κάνει 55.000 χλμ., πολλά από τα οποία σε άσχημες καιρικές συνθήκες, με χρήση αντιολισθητικών αλυσίδων ή σε χωματόδρομους. Μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Βέβαια πάντα ελέγχω την πίεση τους, πριν από κάθε ταξίδι (....τώρα πλέον τα διαστήματα ακινησίας είναι μεγάλα Sad Sad ) και μια φορά το μήνα φροντίζω να μετακινώ το αυτοκινούμενο τοπικά, για να αλλάζουν τα σημεία πίεσης (επαφής με το έδαφος) των ελαστικών.

Η πολύ ορθοδοξία ....καμιά φορά βλάπτει (...οικονομικά)  Very Happy Razz Rolling Eyes.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από teonakos Τρι 20 Ιαν 2015 - 22:42

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο και εάν θέλουμε κάτι καλύτερο βάζουμε εκτός απο δείκτη φορτίου 104 κατηγορία M+S   (Λάσπη -Χιόνι )  Η κατηγορία  για Van το μόνο που έχουν είναι  καλύτερο δείκτη κύλισης


Σίσσυ τι διάσταση φοράτε ΄;
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από athanase Πεμ 22 Ιαν 2015 - 19:40

georgedim έγραψε:



....... Στα 7 χρόνια που έχω το αυτοκινούμενο....... Συνολικά έχω κάνει 55.000 χλμ.,......... 
πολύ λίγα γιατρέ μου πολύ λίγα δώστου καμία βιταμίνη να ανεβάσει χιλιόμετρα  happy1
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 25 Ιαν 2015 - 9:39

athanase έγραψε:
georgedim έγραψε:



....... Στα 7 χρόνια που έχω το αυτοκινούμενο....... Συνολικά έχω κάνει 55.000 χλμ.,......... 
πολύ λίγα γιατρέ μου πολύ λίγα δώστου καμία βιταμίνη να ανεβάσει χιλιόμετρα  happy1


this this this
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα σε...λογικες τιμες ! !

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 25 Ιαν 2015 - 13:33

teonakos έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο και εάν θέλουμε κάτι καλύτερο βάζουμε εκτός απο δείκτη φορτίου 104 κατηγορία M+S   (Λάσπη -Χιόνι )  Η κατηγορία  για Van το μόνο που έχουν είναι  καλύτερο δείκτη κύλισης


Σίσσυ τι διάσταση φοράτε ΄;
και κατι ακομα τα λαστιχα να μην ειναι πολυ καινουργια να εχουν περασει τουλαχιστον 2 μηνες απο την ημερομηνια παραγωγης γιατι σε αυτην την περιπτωση και ειδικα εαν ειναι καλοκαιρι καιγεται η ΓΟΜΑ.την επαθα εγω και εμαθα
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης